האניאגרם הוא כלי פסיכולוגי ורוחני רב עוצמה, ששורשיו במסורות קדומות והוא אחת השיטות הפופולריות והמתקדמות ביותר כיום להבנת עצמנו והזולת.  האניאגרם מציג מפה שלמה של האישיות  דרך תיאור שיטתי של תשעה טיפוסים, וחושף במדויק את העמדות, הפחדים והתשוקות המניעים כל אחד מאיתנו.

 

האניאגרם מאיר הן את מלכודות ההכרה והן את האפשרויות להתעורר. הוא חורג מעבר למימד הפסיכולוגי ומציע דרך של התפתחות רוחנית, המבוססת על שחרור מכבלי האישיות והכרת המהות הטהורה שבכל אדם. ההבנה העמוקה שמעניק האניאגרם מאפשרת בסיס איתן לחיים מלאים ומאושרים יותר, מלאי חמלה כלפי עצמנו והזולת.

 

האדם החופשי הוא ספר מבוא מקיף ומעשי המשלב גישות שונות בחקר האניאגרם, תוך הדגשת אפשרויות ההתפתחות הנרחבות שהאניאגרם מציע.

מתוך העטיפה האחורית

על הספר

על הספר

האדם החופשי פורש בצורה מעמיקה ומרתקת את תולדותיו ומשמעותו הפנימית של האניאגרם – מהסמלים האוניברסליים העתיקים המהווים מודל של הקיום

                                                                                                                           אגי משעול

 

------------------------------

 

 

שם ספרו של בני לוז "האדם החופשי – דרך האניאגרם", מכוון במדויק אל לב ליבו של קיומנו: שחרור. וכשמו - כן הספר כולו. זה הנו ספר-עבודה par exelance, המאפשר לנו התנסות אינטרוספקטיבית ומכוון אותנו כקוראים-מתנסים באופן ישיר ובהיר אל לב המאפליה שלנו:  התניות התנהגותיות כובלות, דפוסי חשיבה, ונטיות פסיכולוגיות שאינן באשמתנו אך אינן בטובתנו.

 

הספר מספק לנו פנורמה פסיכולוגית עשירה מחד ואבחנות דקות מאידך באשר לבית הכלא הפרטי שלנו, ומוביל אותנו בבטחון ובעדינות לתובנות מפתיעות, בתארו באופן מיומן ומדויק תשעה טיפוסים בעלי כשלים רגשיים וקבעונות חשיבה המייחדים כל אחד מהם.

 

יופיו של הספר אינו טמון רק בישירות שבו אלא גם במידתיות שבו. אין בו עודף ואין בו חסר. הוא מאוזן מבחינת האינפורמציה הדרושה לנו  לזיהוי הטיפוס שלנו, ושפתו הבהירה תומכת בכך, ובהיותו ספר-עבודה, תועלתו של הספר טמונה באפשרות שהוא מציג להחלצות ממה שכובל אותנו ומסב לנו סבל. נימתו האופטימית מיטיבה עמנו. זהו ספר יסוד מעולה והכרחי לתחילתה של דרך ארוכה.  

 

ד"ר תור גונן חוקרת ומרצה, מייסדת מרכז מדיטציה בתל-אביב

 

 

------------------------------

 

 

לכבוד הסופר בני לוז,

 

שלום רב. אני כותב לך בכדי להודות לך באופן אישי על הספר שכתבת "האדם החופשי". הספר שלך חשף בפני את תורת האניאגרם אשר הייתה חדשה לי והצליח להאיר את עיני בקשר לעצמי ולאחרים באופן חסר תקדים מבחינתי.

 

אני רופא במחלקה פנימית ובעבודתי הקלינית אני נפגש עם אנשים שונים בנקודות שונות בחייהם. למדתי עם השנים שישנו מגוון גדול של תגובות אנושיות ושוני גדול בין המוטיבציות של האנשים. אם זאת, למרות שנים של עבודה קרובה עם אנשים וכוונה אמיתית להכיר ולהבין את החולים שלי, יומיים של קריאה בספר שלך לימדו אותי יותר מאשר אלפי מפגשים עם אנשים.

הספר שלך אפשר לי לראשונה לראות שהתנהגויות ומוטיבציות מסוימות הולכות יחד, הצדקנות עם הזעם, השלווה עם העצלות, הייחוד עם המלנכוליה.

 

לאחר קריאה אחת בלבד הרגשתי איך התצפיות על בני אדם שערכתי במשך שנים מקבלות פתאום סדר והיגיון. היה זה בשבילי כאילו מצאתי את חוקי הטבלה המחזורית ולפתע יש סדר ושיטה במקום בו היו רק לפני רגע אוסף גדול של פרטים. אני מרגיש שהיום אני מבין הרבה יותר טוב לא רק את העקרונות המארגנים של ההתנהגות והאישיות, אלא מבין טוב יותר כול אדם ואדם אשר אני בא עימו במגע ויודע היכן חבויים כוחותיו ותעצומות נפשו, שנעשו נגישים לי בזכותך.

 

הספר שלך שינה את נקודת המבט שלי גם כלפי עצמי. באופן רהוט וצלול הצלחת לגרום לי להכיר בחסרונות וחולשות להן התכחשתי כל חיי. אודה ואומר, לא קלה הייתה ההתבוננות העצמית ולא יפה הייתה בעיני התמונה.  עם זאת, הלקחים שלמדתי הו חשובים לי והאופן בו אתה מציג את הדברים, ללא שיפוט או ביקורת גרם לי להרגיש שאני לא לבד במלחמתי בחולשותי. הספר שלך הראה לי את נקודות החולשה של כולנו ויחד איתן את נקודות האור והתקווה.

אני מודה לך ומקווה שתשמח לדעת שעזרת לי להיות רופא טוב יותר ואדם חופשי יותר. יישר כוח.

                                    בתודה,

 

                                                            ד"ר עומרי בן-עזרא

                                                            בית החולים וולפסון  חולון, ישראל

 

 

------------------------------

 

 

ספרו של בני לוז מעלה לדיאלוג את תשע הדמויות של האניאגרם כגיבורי וגיבורות האפוס האנושי מתוך קריאה מקורית רחבה ומעמיקה של ספרות היסוד של האניאגרם, אך גם מתוך התבוננות קשובה, אמפטית אך חדה כתער בכנותה, בעושר והמגוון של ההוויה האנושית.

 

רישום חד זה של טיפוסים אנושיים הוא המאפשר לנו, הקוראים-ההולכים בדרך, להשתאות, להזדהות, לזעום, אך גם להתאמן במסע אישי למיצוי תכונותינו כטיפוסים-גיבורים שעשוי להוביל אל מידה של עוררות וחופש.

נראה לי שאף הביקורתי והסקפטי שבקוראים של ספר זה יגלה שמדובר בספר שובה לב, עין ושכל, המספר סיפור קוהרנטי ונאמן על טיפוסי בני האדם מבלי לזייף ותוך ניסיון לא להיסב את המבט.

                                                

 פרופ' אבי קרניאוניברסיטת חיפה        (קורא, מבקר, חוקר).

 

 

 

------------------------------

 

 

הספר יצא בהוצאת אלטרנטיבות         

על הספר

בני לוז - דרך האניאגרם

בני לוז         

דרך האניאגרם

בני לוז - לימודי אניאגרם

בני לוז  

דרך האניאגרם